informace

about me

Hezký den, vítám Vás na svých stránkách !

Jmenuji se Tereza Jelínková a  již několik let se věnuji modelingu. Mezi mé nějvětší úspěchy patří umístění v mnoha soutěžích krásy a navštívení několika zemí. Ráda se bavím, cestuji a sportuji. Kromě zábavy a práce, studuji Vysokou školu ekonomickou v Praze. Dříve jsem se závodně věnovala moderní gymnastice, ve které jsem měla nemalé úspěchy. Tancuji Street funk, který je mou vášní. Momentálně se mé pole rozšířilo o moderování.

 

Welcome to my website !

My name is Teresa Jelínková and I´m  devoted to modeling for several years. Among my greatest achievements include locations in many beauty contests, and visiting several countries. I like to entertain, traveling and sports. Apart from entertainment and work I study the University of Economics in Prague. I used to race-focused modern gymnastics in which I had considerable success. Now I dance Street funk , which is my passion. Currently my scope expanded to include moderation.
I can move herself in front of the camera. Creating my own position. I was shooting for several catalogs wear, sports wear (yoga, gymnastics, dance, box), underwear and swimwear. Or I can listen to commands photographer and pose according to his wishes. I am able to change a lot of expression through: smiles, frowns, serious face, romance, roughness, simplicity, grimaces after crying. Modeling is my dream, my fun, my job, my lifestyle.

 


POSTAVA /  BODY


Výška / Height: 177 cm  / 5´10"                                                     Váha / Weight: 54 kg / 117 lbs

Míry / Meansurements: 88-58-88 cm / 34-23-34                    Obuv / Shoes: 38/39 EU / 7.5 US

Konfekce / Confection: 34/36 EU / 2 US                                     Oči / Eyes:  green

Vlasy / Hair: blond                                                                            Jazyky / Languages: English, French
 


PRAXE / EXPERIENCEs


Modeling

Fotomodeling

TV Moderation

Hostesing

TV Commercials

Company presentations